Guma guar (E412)
Guma guar uznawana jest z jeden z najtańszych hydrokoloidów stosowanych w przemyśle spożywczym. Ma konsystencję biało-żółtego, sypkiego proszku, jest prawie bez zapachu i charakteryzuje się nieco mdłym smakiem. Ze względu na kwestie ekonomiczne i neutralność wobec zmysłów, jest to jeden z najczęściej spotykanych dodatków do żywności. Co jeszcze przemawia za jego użyciem? Przede wszystkim naturalne pochodzenie gumy guar i fakt, że działa jak błonnik pokarmowy. Natomiast czy naturalność przekłada się na bezpieczeństwo stosowania? Sprawdźmy.
Zastosowanie
Guma guar jest rozpuszczalna w zimnej i ciepłej wodzie i tworzy roztwory koloidalne o dużej lepkości w niewielkich stężeniach. Nie jest rozpuszczalna natomiast w rozpuszczalnikach organicznych, takich jak: alkohole, estry, ketony.
Stosunek mannozy do galaktozy w galaktomannanie z gumy guar wynosi w przybliżeniu 2:1.
Wykazuje synergizm działania z innymi gumami, przede wszystkim z gumą ksantanową, nie tworząc żeli, a zwiększając lepkość produktów. Samodzielnie nie tworzy żelu, jednakże w połączeniu z agarem lub kappa-karaegen zwiększa siłę żelowania i modyfikuje właściwości żelu
Guma guar jest stabilna w szerokim zakresie pH (4,0-10,5).
Guma guar stosowana jest w przemyśle spożywczym jako:
- stabilizator
- emulgator
- zagęszczacz
Wykazuje ona szerokie spektrum właściwości i jest odpowiedzialna między innymi za:
- wiązanie wody
- zapobieganie tworzeniu się kryształków lodu w produktach mrożonych
- przeciwdziałanie synerezie (wydzielania małych ilości płynu z cząstek zawieszonych w żelu)
- zapobieganie migracji tłuszczu podczas przechowywania
- nawilżanie
- zawieszanie układów ciecz-ciało stałe
- poprawę tekstury i suwalności
- zwiększanie wydajności ciasta
- ograniczenie wchłaniania tłuszczu (stosowany jest również jako zamiennik tłuszczu)
- polepszanie tekstury ciasta
- nadawanie miękkości kiełbasom
- przedłużanie trwałości produktów
- utrzymywanie jednorodnej konsystencji i tekstury
Guma guar stosowana jest jako dodatek do:
- Lodów
- Sorbetów
- Sosów i sosów sałatkowych
- Mieszanek ciast
- Serów topionych
- Jogurtów
- Mleka
- Produktów smażonych
- Pieczywa
- Ciasteczek
- Kiełbas
- Makaronów
- Ketchupów
- Konserw
- Nadzień
- Słodyczy
- Pieczywa bezglutenowego
Użycie gumy guar w tych produktach jest uzasadnione także wartością odżywczą tego składnika. Nie dostarcza ona kalorii i stosowana jest w kapsułkach jako błonnik pokarmowy – tak, guma guar zalicza się do błonnika pokarmowego! Ok. 52-58% suchej masy nasion guaru stanowi całkowity błonnik rozpuszczalny, z czego ok. 26-32% to frakcja rozpuszczalna. Guma guar jest całkowicie rozkładana w jelicie grubym przez bakterie Clostridium butyricum, stąd zerowa wartość kaloryczna tego dodatku.
Jako, że guma guar należy do błonnika pokarmowego, jej spożycie może wiązać się z Według przeprowadzonych badań in vitro, obecność gumy guar zmniejsza trawienie skrobi, poprzez ograniczenie dostępu do niej enzymów hydrolizujących. Stwierdzono, że suplementacja gumą guar może zmniejszać apetyt i uczucie głodu. Dodatkowo wykazano, że guma guar przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Ponadto pozwala na regulowanie poziomu cukru we krwi, co ma szczególne znaczenie u osób cierpiących na insulinooporność i cukrzycę. Stanowiąc frakcję błonnika pokarmowego, ogólnie mówiąc – guar reguluje pracę jelit.
Guma guar jest również wykorzystywana w innych gałęziach przemysłu. Stosuje się ja w:
- Przemyśle włókienniczym – poprzez zagęszczanie roztworów barwników; redukuje również pękanie przędz podczas klejenia i wzmacnia wytrzymałość tkanin
- Przemyśle wybuchowym – w materiałach wybuchowych – jako środek uszczelniający do dynamitów, blokujący dostęp wody; czynnik żelujący w materiałach wybuchowych
- Przemyśle papierniczym – jako środek wzmacniający i poprawiający twardość papieru
- Żywności dla zwierząt
- Przemyśle farmaceutycznym – jako środek wiążący, tworzący powłokę, zwiększający lepkość, zawieszający, regulujący uwalnianie leku, przyspieszający rozpad tabletki
- Przemyśle kosmetycznym – nadaje odpowiednią konsystencję np. pastom do zębów i kremom do golenia; w kremach stabilizuje emulsję i zapobiega synerezie; w aerozolach ogranicza powstawanie mgły?; w farbach do włosów pełni funkcję zagęszczacza
- Przemyśle wydobywczym – potwierdzono jej przydatność w szczelinowaniu hydraulicznym podczas przygotowywania odwiertów naftowych i gazowych
- Kompozyty na bazie gumy guar są stosowane jako adsorbenty do usuwania różnych barwników przemysłowych np. z ścieków.
Otrzymywanie
Guma guar jest naturalnym związkiem należącym do grupy galaktomannanów, czyli węglowodanów zbudowanych z łańcucha głównego (mannozy) i jego bocznych odgałęzień, w skład, których wchodzą cząsteczki galaktozy.
Związek ten otrzymywany jest z bielma nasion roślin Cyamopsis tetragonolobus, należących do strączkowych. Guma guar jest ekstrahowana z nasion za pomocą mechanicznego procesu prażenia, ścierania, przesiewania i polerowania.
Udomowione gatunki Cyamopsis zwykle kojarzone są z Indiami i Pakistanem, gdzie roślina uprawiana jest od stuleci jako pasza dla zwierząt i pokarm dla ludzi.
Guar został sprowadzony do USA jeszcze przed I wojną światową, jednakże stosowany był wówczas jako nawóz i nie był wykorzystywany w zastosowaniach przemysłowych. Branża gumy guar, jako składnika wykorzystywanego w produkcji żywności rozwinęła się w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku.
Około 80% obecnej światowej produkcji guaru przypada Indiom. Roczna produkcja guaru w tym kraju wynosi powyżej 1 mln ton. Guar uprawia się również w Brazylii, Australii, na południu Afryki oraz w południowej części USA (Teksas, Arizona). Całkowita produkcja nasion guaru szacowana jest tam na ok. 15 000 ton rocznie.
Szkodliwość
Dodatek gumy guar zwykle stosowany jest na poziomie <1%. To bardzo niewielka ilość w produkcie, ale mimo to należy wiedzieć, na ile bezpieczna jest ta substancja.
Obecnie guma guar jest dozwolonym dodatkiem do żywności i w większości produktów może być stosowana zgodnie z zasadą „quantum satis”, co oznacza, że nie określono maksymalnego poziomu i należy stosować ją w stężeniu niezbędnym do osiągnięcia zamierzonego celu, zgodnie z dobra praktyką produkcyjną. Wyjątek stanowią produkty takie jak: dżemy, galaretki, marmolady (10 000 mg/kg), preparaty do początkowego i dalszego żywienia niemowląt (1000 mg/kg), przetworzona żywność na bazie zbóż oraz żywność dla niemowląt i małych dzieci, dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego dla niemowląt i specjalne preparaty dla niemowląt (10000 mg/kg).
Bezpieczeństwo gumy guar zostało potwierdzone przez JEFCA (Wspólny Komitet Ekspertów ds. Dodatków do Żywności” w 1975 r. oraz SFC EWG (Komitet Naukowy ds. Żywności przy Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej). Dla gumy guar nie określono ADI (dziennego dopuszczalnego spożycia). W USA, Amerykańska Agencja Leków i Żywności (FDA) nadała gumie guar status GRAS („ogólnie uznany za bezpieczny”).
Co więcej, według Rozporządzenia, jeżeli dana żywność zapewnia spożycie 10 g gumy guaru na dzień, wówczas można na etykiecie takiego produktu spożywczego zamieścić oświadczenie zdrowotne: „Guma guar pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi”.
Kto natomiast powinien uważać na ilość spożywanej gumy guar i co negatywnego może się wiązać z wprowadzeniem tej substancji do organizmu?
Spożywana w zbyt dużym nadmiarze, guma guar może powodować skutki uboczne charakterystyczne dla błonnika pokarmowego – wzdęcia, biegunki, skurcze, zaparcia, nudności.
Nie wykazuje działania teratogennego, jednakże jej spożycie przez kobiety w ciąży i karmiące powinno być kontrolowane.
Może wpływać na wchłanianie leków. Wykazano, że spowalnia absorpcję m.in. digoksyny, acetaminofenu, metforminy, penicyliny V.
Nie powinna być spożywana przez osoby cierpiące na dysfagię, niedrożność jelit i choroby przełyku.
Komisja Europejska przygotowała ostrzeżenie zdrowotne dla państw członkowskich po wykryciu wysokiego poziomu dioksyn (pentachlorofenolu) w gumie guar sprowadzanej z Indii i wydała Rozporządzenie Wykonawcze 2015/175 dotyczące szczególnych warunków mających zastosowanie do przywozu gumy guar pochodzącej lub wysyłanej z Indii.
Jak widać, nawet dodatki w żywności mogą mieć korzystne działanie na organizm i nie trzeba się ich obawiać, szczególnie tych pochodzenia naturalnego. Ale pamiętajmy o ograniczeniach stosowania tych substancji – dla własnego i naszych bliskich bezpieczeństwa.
Literatura:
- Nemade S.N., Sawarkar S.W.: Recovery and Synthesis of Guar Gum and its Derivatives. Volume 2, Issue 5, May 2015, PP 33-40.
- Yoon S-J. i wsp.: Chemical and Physical Properties, Safety and Application of Partially Hydrolized Guar Gum as Dietary Fiber.
- Tripathy S. i wsp.: Guar gum: present status and applications. JPSI 2(4), Jul-Aug 2013, p. 24-28.
- Patel J.J. i wsp.: GUAR GUM: A VERSATILE MATERIAL FOR PHARMACEUTICAL INDUSTRIES. International Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences. Vol 6, Issue 8, 2014, p. 13-19.
- Shaikh T., Kumat S.S.: PHARMACEUTICAL AND PHARMACOLOGICAL PROFILE OF GUAR GUM AN OVERVIEW. Int J Pharm Pharm Sci, Vol 3, Suppl 5, 38-40.
- Dłużewska E., Krygier K.: Hydrokoloidy we współczesnej produkcji żywności. Przemysł Spożywczy, 5/2007: 12-16.
- Rodge A.B. i wsp.: Effect of Hydrocolloid (guar gum) Incorporation on the Quality Characteristics of Bread. J Food Process Technol 2012, 3:2.
- Kawamura J.: GUAR GUM: Chemical and Technical Assessment. Guar Gum (CTA) 2008: 1-4.
- Mudgil D. i wsp.: Guar gum: processing, properties and food applications—A Review. J Food Sci Technol, June 2014.
- Mortensen i wsp.: Scientific Opinion on the re-evaluation of guar gum (E 412) as a food additive. EFSA Journal 2017;15(2):4669, 62 pp.
- Yoon S-J. i wsp.: Chemical and Physical Properties, Safety and Application of Partially Hydrolized Guar Gum as Dietary Fiber. J. Clin. Biochem. Nutr., 42, 1–7, January 2008.
- Popova B. i wsp.: An Overview on Applications of Guar Gum in Food systems to Modify Structural Properties. Saudi J. Med. Pharm. Sci.; Vol-3, Iss-5 (May, 2017):373-376.
- Office of Nutrition and Food Labeling Center for Food Safety and Applied Nutrition Food and Drug Administration U.S. Department of Health and Human Services.
- Review of the Scientific Evidence on the Physiological Effects of Certain Non-Digestible Carbohydrates. 2018.
- http://shodhganga.inflibnet.ac.in/bitstream/10603/85733/10/10_chapter%201.pdf [dostęp dn. 7.06.2018 r.]
- https://www.dkfz.de/de/tabakkontrolle/download/PITOC/PITOC_Additives_in_Tobacco_Products_Report.pdf [dostęp dn. 9.07.2018 r.]
- Jagdish K.S. i wsp.: Utilization of guar gum as stabilizer in ice cream. Int.J.Curr.Microbiol.App.Sci (2015) 4(1): 284-287.
- Nandkishore Thombare, Usha Jha, Sumit Mishra, M.Z.Siddiqui: Guar Gum as a Promising Starting Material for Diverse Applications: A Review, International Journal of Biological Macromolecules; http://dx.doi.org/10.1016/j.ijbiomac.2016.04.001.
- Pilarska A.A., Gawałek J.: Hydrokoloidy – substancje stabilizujące żywność Funkcje, modyfikacje i uwarunkowania prawne. Cz. I. Dodatki do żywności. Marzec 2016, tom 70: 36-39.
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32012R0432
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32011R1129
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32015R0175
- http://www.czytelniamedyczna.pl/3228,hydrokoloidy-pochodzenia-roslinnego-jako-zamienniki-zelatyny.html [dostęp dn. 7.07.2018 r.]
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32010L0069 [dostęp dn. 7.07.2018 r.]
- http://www.idconline.com/technical_references/pdfs/chemical_engineering/Guar_Gum.pdf [dostęp dn. 7.07.2018 r.]
- https://en.wikipedia.org/wiki/Guar_gum [dostęp dn. 7.07.2018 r.]
- http://epgp.inflibnet.ac.in/epgpdata/uploads/epgp_content/S000015FT/P000067/M002684/ET/14621785209et.pdf [dostęp dn. 7.07.2018 r.]
- http://www.sigma-not.pl/publikacja-93303-guma-guar– w%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci-prozdrowotne-i-polepszajace-jako%C5%9B%C4%87-pieczywa-przeglad-piekarski-i-cukierniczy-2015-9.html [dostęp dn. 7.07.2018 r.]
- http://czytamyetykiety.pl/tag/guma_guar_e-412/ [dostęp dn. 7.07.2018 r.]
- https://vitalia.pl/ch_add,288,0_Guma-guar.html [dostęp dn. 7.07.2018 r.]
- https://dietetycy.org.pl/guma-guar-e412/ [dostęp dn. 7.07.2018 r.]
- http://ppic.pl/www/js/kcfinder/upload/files/Guma_guar_-_w%C5%82a%C5%9Bciwo%C5%9Bci_prozdrowotne_i_polepszaj%C4%85ce_jako%C5%9B%C4%87_pieczywa_-_El%C5%BCbieta_S%C5%82owik%281%29.pdf [dostęp dn. 7.07.2018 r.]
Wesprzyj autora
Jeśli doceniasz moje wysiłki i uważasz, że to, co robię, jest przydatne, możesz okazać swoje wsparcie, stawiając mi kawę.
Taki gest będzie dla mnie nie tylko miłym podziękowaniem, ale także silnym sygnałem, że warto kontynuować i rozwijać dalej tworzenie podobnych treści.
Dziękuję!