Jak wyhodować kiełki pszenicy?
Kiełkujące ziarna pszenicy to zdrowy i smaczny dodatek, który z powodzeniem urozmaici wiele dań zarówno na słono jak i na słodko a wyciśnięty z nich olej sprawdza się także w celach kosmetycznych. Tak więc warto spróbować tego popularnego zboża właśnie w postaci kiełków.
Są one bardzo bogate w odżywcze substancje, dostarczają m.in. białka, węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z tego powodu korzystnie wpływają na odporność, kondycję fizyczną, odżywiają włosy, skórę i paznokcie.
W przypadku pszenicy warto zainwestować w nasiona dobrej jakości, certyfikowane. Kiełki pszenicy są gotowe po 2-3 dniach. Wystarczy jak ich białe ogonki osiągną długość ziarna. Jeśli posadzisz je w doniczce z ziemią i poczekasz jeszcze kilka dni, możesz z nich otrzymać trawę pszeniczną – młode liście pszenicy, które ścina się i wyciska z nich sok.
Skiełkowane ziarna można spożywać na surowo, jako dodatek do płatków, koktajli, jogurtów, chleba czy sałatek.
hodowla:
- namaczanie: 10-12 godzin
- nawadnianie: 2 razy dziennie
- czas rozwoju: 2-3 dni (kiełki); 6-10 dni (trawa)
- średnia wysokość dojrzałych kiełków: 1-2 cm (kiełki); ok. 10-15 cm (trawa)
- metoda hodowli: kiełkownica, słoik, woreczek; doniczka (trawa)
substancje odżywcze:
- witaminy: A, E, z grupy B, C,
- składniki mineralne: żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor, sód, cynk
- inne: białko, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy), chlorofil (trawa pszeniczna)
spożycie:
- smak: łagodny, lekko orzechowy
- na surowo: tak
- po ugotowaniu: tak
Przepis
Podstawowe czynności o których musisz pamiętać hodując kiełki pszenicy to:
- dokładne płukanie i namaczanie nasion – ok. 10-12 godzin
- umieszczenie nasion w przygotowanym wcześniej pojemniku (w zależności od wybranej metody – w słoiku, na szalkach kiełkownicy lub w specjalnym woreczku przeznaczonym do kiełkowania)
- 2-3 razy na dzień:
- podlewanie,
- odprowadzanie nadmiaru wody,
- zapewnienie dostępu powietrza kiełkującym nasionom
Jeśli chcesz spożywać kiełki pszenicy to możesz zakończyć hodowlę po ok. 2-3 dniach. Białe ogonki kiełków powinny mieć mniej więcej długość ziarna.
Natomiast jeśli wolisz wyhodować trawę pszeniczną należy posadzić skiełkowane ziarna w ziemi. Po ok. 10 dniach hodowli (pamiętaj o podlewaniu) trawa będzie już gotowa do ścięcia. Ze względu na to, że jest ona bardzo włóknista zaleca się wyciskanie z niej soku i spożywanie w tej postaci.
Kiełki możesz zajadać od razu lub po dokładnym przepłukaniu schować do lodówki na kolejny tydzień (warto raz dziennie dodatkowo je przepłukać – dłużej zachowają świeżość i jędrność).
Więcej o kiełkach
Jeśli interesuje Cię tematyka kiełków to zapraszam do lektury mojego wpisu – Kiełki – mini-warzywa, które wyhodujesz w 5 dni.
Wesprzyj autora
Jeśli doceniasz moje wysiłki i uważasz, że to, co robię, jest przydatne, możesz okazać swoje wsparcie, stawiając mi kawę.
Taki gest będzie dla mnie nie tylko miłym podziękowaniem, ale także silnym sygnałem, że warto kontynuować i rozwijać dalej tworzenie podobnych treści.
Dziękuję!
Bardzo ciekawy i uczący link