Jak wyhodować kiełki dyni?
Kiełki dyni są pyszne i bardzo proste w hodowli. Można je uprawiać zarówno z całych nasion (w łupinie) pozyskanych z dojrzałej dyni jak i z samych pestek. Ten drugi sposób jest nieco bardziej praktyczny – można je podjadać w całości, prosto z kiełkownicy.
A dlaczego warto je spożywać? Pestki dyni znane są przede wszystkim jako doskonałe źródło cynku. Z tego powodu polecane są szczególnie mężczyznom – cynk oraz inne składniki zawarte w nasionach dyni (witamina E, kwasy omega 3, fitosterole) poprawiają jakość plemników, płodność, wspomagają przy problemach z prostatą.
Skiełkowane pestki dyni są lepiej przyswajalne przez organizm niż te w suszonej postaci. Jeśli zależy Ci na tym, aby kiełki dostarczyły Ci jak najwięcej korzystnych dla zdrowia substancji, wybierz nasiona z pewnego źródła – postaraj się o dynię z upraw ekologicznych a może nawet z własnego ogródka?
Najlepiej smakują na surowo – same lub w sałatkach, pastach kanapkowych, jako posypka, dodatek do zupy, makaronu itp. dań.
hodowla:
- namaczanie: 2-6 godzin (nasiona bez łupiny), 6-12 godzin (nasiona w łupinie)
- nawadnianie: 2 razy dziennie
- czas rozwoju: 1-2 dni (kiełki), 3-4 dni (małe listki)
- średnia wysokość dojrzałych kiełków: 1-2 cm
- metoda hodowli: kiełkownica, słoik, podłoże (np. ziemia w doniczce)
substancje odżywcze:
- witaminy: A, C, E, z grupy B
- składniki mineralne: cynk, magnez, potas, fosfor
- inne: białko, kwasy tłuszczowe omega 3, fitosterole
spożycie:
- smak: orzechowy, słodkawy, chrupiący
- na surowo: tak
- po ugotowaniu: tak
- uwagi: jeśli używasz do hodowli nasion z łupiną, przed spożyciem należy ją usunąć
Przepis
Podstawowe czynności, o których musisz pamiętać uprawiając kiełki dyni to:
- płukanie i namaczanie nasion – ok. 2-6 godzin jeśli używasz nasion bez łupiny, nieco dłużej namaczaj nasiona w całości (z łupiną) – ok. 6-12 godzin
- umieszczenie nasion w przygotowanym wcześniej pojemniku (w zależności od wybranej metody – w słoiku, na szalkach kiełkownicy) w miejscu mało nasłonecznionym
- 2 razy na dzień:
- podlewanie,
- odprowadzanie nadmiaru wody,
- zapewnienie dostępu powietrza kiełkującym nasionom
Po ok. 1-2 dniach z nasion zaczną wyrastać białe ogonki. Na tym etapie możesz zakończyć uprawę lub przestawić naczynie w bardziej słoneczne miejsce i poczekać na wytworzenie zawiązków liści.
Nasiona dyni możesz również posadzić w doniczce z ziemią (pamiętaj o ich podlewaniu). Otrzymane w ten sposób kiełki dyni będą nieco bardziej soczyste, ciemnozielone. Ich listki po ścięciu świetnie zgrają się z każdą sałatką.
Kiełki możesz zajadać od razu lub po dokładnym przepłukaniu schować do lodówki na kolejny tydzień (warto raz dziennie dodatkowo je przepłukać – dłużej zachowają świeżość i jędrność).
Więcej o kiełkach
Jeśli interesuje Cię tematyka kiełków to zapraszam do lektury mojego wpisu – Kiełki – mini-warzywa, które wyhodujesz w 5 dni.
Wesprzyj autora
Jeśli doceniasz moje wysiłki i uważasz, że to, co robię, jest przydatne, możesz okazać swoje wsparcie, stawiając mi kawę.
Taki gest będzie dla mnie nie tylko miłym podziękowaniem, ale także silnym sygnałem, że warto kontynuować i rozwijać dalej tworzenie podobnych treści.
Dziękuję!
Dzień dobry.moje kiełki wogole nie wyrastają. Nie wiem co robię źle. Wystarczą takie pestki zwykle dyni z Lidla pestki dyni syryjskiej czy muszą być jakieś specjalne. Kiełki z gryki wychodzą mi najlepiej. Te nie puszczają pędów. Spróbuję jeszcze raz dzisiaj. Bardzo mi na tym zależy bo nie mogę jeść mięsa a to jest super źródło żelaza. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Takie pestki się nie nadają na kiełki – są prażone. Musisz kupić specjalne nasiona dyni na kiełki np. w sklepie ogrodniczym, zielarskim, ze zdrową żywnością, marketach typu Obi, Leroy Merlin.
nie wiem co robię źle, ale próbowałam już różnych metod kiełkowania dyni (kiełkownica, lignina, pestki w słoiku) i zawsze efekt jest ten sam – kiełki są gorzkie, nie da się tego jeść :/
A zawsze tej samej firmy kupujesz nasiona? Po ilu dniach próbujesz kiełków? Może za długo Ci rosną?