Jak wyhodować kiełki soczewicy?
Uprawa kiełków soczewicy polecana jest na początek przygody z kiełkami (zaraz obok kiełków rzodkiewki czy lucerny). Jest szybka, łatwa, można ją prowadzić różnymi metodami i zawsze się udaje. A do tego kiełki soczewicy są bardzo wartościowe.
Tak jak inne rośliny strączkowe, soczewica jest dobrym źródłem białka, błonnika i węglowodanów. Ma dużo żelaza, wapnia, witamin z grupy B – w tym cennego dla kobiet w ciąży kwasu foliowego. Jednocześnie wpływa korzystnie na gospodarkę cukrową i cholesterolową organizmu.
Nasiona soczewicy mają różne kolory: czerwony, pomarańczowy, brązowy, czarny czy najpopularniejszy – zielony. Z każdego z nich można otrzymać kiełki o nieco innym smaku. Są one chrupiące, delikatne i dlatego też świetnie nadają się jako dodatek do sałatek, kanapek, zup czy dań warzywnych.
hodowla:
- namaczanie: 8-12 godzin
- nawadnianie: 2-3 razy dziennie
- czas rozwoju: 4-5 dni
- średnia wysokość dojrzałych kiełków: 3-5 cm
- metoda hodowli: kiełkownica, słoik, woreczek
substancje odżywcze:
- witaminy: A, C, E, z grupy B
- składniki mineralne: żelazo, wapń, potas, fosfor, cynk
- inne: białko, błonnik, antyoksydanty
spożycie:
- smak: delikatny, słodkawy, chrupiący
- na surowo: tak, ale zaleca się przynajmniej przelanie gorącą wodą (blanszowanie)
- po ugotowaniu: tak (polecane jest krótkie gotowanie na parze)
Przepis
Podstawowe czynności, o których musisz pamiętać hodując kiełki soczewicy to:
- dokładne płukanie i namaczanie nasion – ok. 8-12 godzin
- następnie umieszczenie nasion w przygotowanym wcześniej pojemniku (w zależności od wybranej metody – w słoiku, na szalkach kiełkownicy lub w specjalnym woreczku przeznaczonym do kiełkowania)
- 2-3 razy na dzień:
- podlewanie,
- odprowadzanie nadmiaru wody,
- zapewnienie dostępu powietrza kiełkującym nasionom
Kiedy z nasion zaczną przebijać się białe ogonki kiełków, możesz ich już spróbować i sam zdecydować którego dnia zakończyć hodowlę. Zwykle są gotowe po ok. 4-5 dniach, ale możesz to zrobić 1-2 dni wcześniej lub później.
Z gotowych kiełków warto pozbyć się osłonek, jakie oddzieliły się od ziaren. Aby to zrobić zanurz kiełki soczewicy w misce napełnionej wodą i lekko nimi poruszaj. Łuski jako lżejsze wypłyną na powierzchnię. Następnie zlej delikatnie wodę i gotowe!
Kiełki możesz spożyć od razu lub po dokładnym przepłukaniu schować do lodówki na kolejny tydzień (warto raz dziennie dodatkowo je przepłukać, wtedy dłużej zachowają świeżość i jędrność).
Więcej o kiełkach
Jeśli interesuje Cię tematyka kiełków to zapraszam do lektury mojego wpisu – Kiełki – mini-warzywa, które wyhodujesz w 5 dni.
Wesprzyj autora
Jeśli doceniasz moje wysiłki i uważasz, że to, co robię, jest przydatne, możesz okazać swoje wsparcie, stawiając mi kawę.
Taki gest będzie dla mnie nie tylko miłym podziękowaniem, ale także silnym sygnałem, że warto kontynuować i rozwijać dalej tworzenie podobnych treści.
Dziękuję!