Jak wyhodować kiełki ciecierzycy?
Kiełki ciecierzycy to popularne kiełki, które często wchodzą w skład sklepowych mieszanek wraz z innymi roślinami strączkowymi tj. soczewica, soja, czy fasola mung. Jeśli lubisz ich smak, to o wiele korzystniej wyhodować je samemu. To całkiem proste!
Zawierają one duże ilości węglowodanów i białek. Regulują poziom cholesterolu, insuliny. Z tego względu są wskazane w walce z otyłością, w chorobach układu krążenia, przy nadciśnieniu czy anemii (zawierają sporo żelaza i wapnia). Ponadto działają wzmacniająco na organizm.
Kiełki ciecierzycy są delikatne, po podgotowaniu na parze przypominają w smaku ugotowane ziarna ciecierzycy. W wyniku kiełkowania znacznie poprawia ich strawność, więc jeśli masz problemy z trawieniem strączków, koniecznie wypróbuj tę metodę. Można je dodawać do makaronów, zup, dań z patelni, past kanapkowych (np. hummusu) i przeróżnych sałatek.
hodowla:
- namaczanie: 8-12 godzin
- nawadnianie: 2-3 razy dziennie
- czas rozwoju: 4-5 dni
- średnia wysokość dojrzałych kiełków: 1-4 cm
- metoda hodowli: kiełkownica, słoik, woreczek do kiełkowania
substancje odżywcze:
- witaminy: A, C, E, z grupy B
- składniki mineralne: żelazo, wapń, potas, fosfor, cynk
- inne: białko, błonnik
spożycie:
- smak: delikatny, słodkawy, lekko orzechowy, chrupiący
- na surowo: tak, ale zaleca się przynajmniej przelanie gorącą wodą (blanszowanie)
- po ugotowaniu: tak (polecane jest krótkie gotowanie na parze)
Przepis
Podstawowe czynności, o których musisz pamiętać hodując kiełki ciecierzycy to:
- dokładne płukanie i namaczanie nasion – ok. 8-12 godzin
- umieszczenie nasion w przygotowanym wcześniej pojemniku (w zależności od wybranej metody – w słoiku, na szalkach kiełkownicy lub w specjalnym woreczku przeznaczonym do kiełkowania)
- 2-3 razy na dzień:
- podlewanie,
- odprowadzanie nadmiaru wody,
- zapewnienie dostępu powietrza kiełkującym nasionom
Kiełki ciecierzycy są bardzo proste i niekłopotliwe w uprawie. Warto pamiętać jedynie (podobnie jak w przypadku kiełkowania innych strączków) o pozbyciu się z gotowych kiełków osłonek.
Osłonki to nic innego jak przeźroczyste błonki, które oddzieliły się od ziaren w czasie kiełkowania. Aby się ich pozbyć, zanurz kiełki ciecierzycy w misce napełnionej wodą i lekko nimi poruszaj. Łuski jako lżejsze wypłyną na powierzchnię. Zlej delikatnie wodę i gotowe!
Kiełki możesz spożyć od razu lub po dokładnym przepłukaniu schować do lodówki na kolejny tydzień (warto raz dziennie dodatkowo je przepłukać – dłużej zachowają świeżość i jędrność).
Więcej o kiełkach
Jeśli interesuje Cię tematyka kiełków to zapraszam do lektury mojego wpisu – Kiełki – mini-warzywa, które wyhodujesz w 5 dni.
Wesprzyj autora
Jeśli doceniasz moje wysiłki i uważasz, że to, co robię, jest przydatne, możesz okazać swoje wsparcie, stawiając mi kawę.
Taki gest będzie dla mnie nie tylko miłym podziękowaniem, ale także silnym sygnałem, że warto kontynuować i rozwijać dalej tworzenie podobnych treści.
Dziękuję!
witam, mam pytanie, czy kiełki ciecierzycy odrywamy od ziaren i jemy tylko kiełki, czy można je zjadać z ziarnami ciecierzycy. Nikt o tym nie pisze, a je robię pierwszy raz. Tak samo fasola mung : czy jemy kiełki z fasolą czy same kiełki ?
Bardzo proszę o odpowiedź
Pozdrawiam
Kiełki ciecierzycy zjada się w całości, dobrze jest tylko te przeźroczyste łuski zdjąć – przy płukaniu dużo z nich samo odpadnie. Na surowo niby można je jeść, ale dla mnie są niezbyt smaczne – lepsze są podgotowane np. do jakiejś sałatki, zupy itp.
Podobnie jest z kiełkami fasoli mung – zjada się całość (oczyścić tylko z łusek ile się da). Można na surowo lub po krótkiej obróbce cieplnej (zależy jak Ci bardziej smakują i do czego chcesz ich użyć).
czyli z ziarnami można jeść, o to mi chodziło, dziękuję i pozdrawiam