Jak wyhodować kiełki bazylii?
Kiełki bazylii, czyli młodziutkie sadzonki tego popularnego zioła, można z powodzeniem wyhodować samemu. Świetnie smakują także w postaci mikroliści (microgreens). W smaku są bardzo podobne do dojrzałej rośliny (smakują nieco intensywniej) a ich otrzymanie zajmuje zdecydowanie mniej czasu.
Mają one również więcej wartości odżywczych, witamin i antyoksydantów. Wspomagają trawienie i dodają energii – głównie dzięki dużym ilościom chlorofilu – zielonego barwnika zawartego w ich liściach.
Poleca się spożywanie ich na surowo np. do sałatek, past kanapkowych, twarożków, koktajli czy wyciskanych soków.
hodowla:
- namaczanie: nie potrzeba
- nawadnianie: 2-3 razy dziennie
- czas rozwoju: 4-5 dni (kiełki), 10-12 dni (microgreens)
- średnia wysokość dojrzałych kiełków: 3-4 cm (kiełki), 6-7 cm (microgreens)
- metoda hodowli: kiełkownica, doniczka z ziemią (microgreens)
substancje odżywcze:
- witaminy: A, z grupy B, C, E
- składniki mineralne: wapń, potas, fosfor, sód, mangan, miedź
- inne: białko, chlorofil, antyoksydanty, błonnik
spożycie:
- smak: lekko pikantny, bazyliowy
- na surowo: tak
- po ugotowaniu: niezalecane
Przepis
Podstawowe czynności o których musisz pamiętać hodując kiełki bazylii to:
- rozmieść ziarna bazylii w przygotowanym wcześniej pojemniku (w kiełkownicy lub w doniczce z ziemią) zostawiając niewielkie odstępy między nasionami
- 2-3 razy na dzień:
- przez pierwsze 2 dni zraszaj nasiona wodą za pomocą spryskiwacza
- w kolejnych dniach możesz je już delikatnie podlewać wodą
- odprowadzaj nadmiar wody,
- zapewnij dostęp powietrza kiełkującym nasionom
Kiełkujące nasiona bazylii mogą na początku wytwarzać śluzową osłonkę wokół nasion, szczególnie jeśli wysiejesz ich za dużo i za gęsto. Jeśli chcesz uprawiać je w kiełkownicy dobrze jest je pomieszać z innymi nasionami nie wydzielającymi śluzu np. z nasionami lucerny, rzodkiewki, soczewicy.
Możesz również wysiać je w doniczce z ziemią – wtedy nie musisz się martwić śluzową otoczką. Hodując je tą metoda otrzymasz nieco większe mikro-roślinki bazylii. Dodatkowe informacje o tym sposobie uprawy znajdziesz we wpisie: Microgreens (mikroliście) – co to jest i jak się je uprawia?.
Kiełki możesz spożyć od razu lub po dokładnym przepłukaniu schować do lodówki na kolejny tydzień (warto raz dziennie dodatkowo je przepłukać – dłużej zachowają świeżość i jędrność).
Więcej o kiełkach
Jeśli interesuje Cię tematyka kiełków to zapraszam do lektury mojego wpisu – Kiełki – mini-warzywa, które wyhodujesz w 5 dni.
Wesprzyj autora
Jeśli doceniasz moje wysiłki i uważasz, że to, co robię, jest przydatne, możesz okazać swoje wsparcie, stawiając mi kawę.
Taki gest będzie dla mnie nie tylko miłym podziękowaniem, ale także silnym sygnałem, że warto kontynuować i rozwijać dalej tworzenie podobnych treści.
Dziękuję!
Widzialam na lokalnym rynku na stoisku ogrodniczych nasiona bazylii czerwonej. Uwaga, glupie pytanie 🙂 Microgreens mozna wysiewac w doniczce caly rok? Wszystko jedno czy beda to nasiona z napisem „na kielki” na opakowaniu czy tez „zwykle” nasiona do wysiewu?